Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

ENGELSİZLİYORUZ ETKİNLİĞİ TANITIM TOPLANTISI – BASIN BÜLTENİ

engelsizliyoruzbanner1

SİNEMADA ENGELLERİ BİRLİKTE KALDIRIYORUZ

TÜM TÜRKİYE’DE İLK DEFA AYNI GÜN AYNI SAATTE

“SON MEKTUP” FİLMİNİ ENGELSİZ İZLİYORUZ.

Etkinlik kapsamında  Sepya Filmcilik “SON MEKTUP” filmi görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecektir.

EngelsİZliyoruz Etkinliği,  sekretaryasını Celal Bayar Üniversitesinin yaptığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörlüğü’nde, MORSENDER (Moroğlu Engelsiz Sinema Kültür ve Sanat Deneği) işbirliği ve Serpa Filmcilik katkılarıyla gerçekleşecektir. Etkinliğe farklı illerdeki üniversiteler işbirliği protokolüyle katılmaktadır.

20 Mayıs 2015 tarihinde saat 14:00 te tüm katılımcı üniversitelerin salonunda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan EngelsİZliyoruz Etkinliği’nde görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı olan “SON MEKTUP” filmi sinema keyfinde ücretsiz olarak seyredilecektir. Etkinliğin gerçekleşeceği iller ve üniversitelere, salon bilgilerine web sayfasında yer verilmektedir. Şu an 18 olan üniversite sayısının kısa sürede 50 yi geçmesi beklenmektedir.

mustafaozhankalac

“EngelsİZliyoruz Etkinliği” Tanıtım Toplantısı’nda açıklama yapan Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Mustafa Özhan KALAÇ,

” “Sinemada Engelleri Birlikte Kaldırıyoruz” sloganıyla hazırlanan bu projede; sanatın önündeki engellerin kaldırılması ve başta üniversitelerde olmak üzere toplumda engelli bilincinin oluşturularak konuya ilişkin farkındalık – duyarlılık geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Gerçekleştirilecek olan bu etkinlik vizyondaki bir filmin, engelli bireylerce aynı gün ve saatte, farklı illerde sinema keyfinde seyredilecek olması dolayısıyla bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu etkinliği birlikte gerçekleştirdiğimiz MORSENDER’e, vizyondaki filmlerini böylesi güzel bir amaç için bizlerle paylaşan Sepya Filmcilik’e ve katılımcı olan tüm üniversitelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Umarız bu etkinlikle Sinemadaki Engelleri Birlikte kaldırırız ve artık engelli vatandaşlarımız da ulaşılabilir sinema salonlarında, engelsiz filmleri normal seanslarda seyretme imkanına sahip olurlar.” dedi.

 

Detay Bilgi: http://engelsizliyoruz.com/

Detay Bilgi: http://engelsizliyoruz.com/Detay Bilgi: http://engelsizliyoruz.com/

Category: Genel