Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

“7. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

7. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde YDU İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Bu yıl yedincisi düzenlenen etkinlik kapsamında düzenlenen oturumlarda Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde engellilere yönelik yürütülen bilişim teknolojileri ve hizmetleri alanında yapılan mevcut çalışmalar, yasal düzenlemeler, başarılı örnekler ve sorunlar anlatıldı. Daha önce düzenlenen KKTC Engelsiz Bilişim Günleri kurumları arasında bir çok konuda işbirliği sağlanmış, ortak çalışmalar yapılmış ve KKTC’de engellilere yönelik yasal mevzuat ve uygulamaların hayata geçmesinin önü açılmıştı. Bu yıl düzenlenen etkinlik ile yine tecrübe paylaşımı ve ileriye dönük işbirliğinin gelişmesi yönünde önemli adımlar atıldı. Özellikle “Sağırların, İşitme VE Görme Engellilerin Yayın Hizmetlerine Erişimi”, “Web Erişilebilirliği” ve “Özel Eğitimde Teknoloji Kullanımı” konularında KKTC’de yakın zamanda yeni çalışmaların hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

7. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri’nin açılışına, Başbakan Ersin TATAR, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. İrfan S.Günsel, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ ve eşi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Rektör yardımcıları, Başbakanlık Engelli Hizmetler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay KİBRİT, Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence Başkanı Prof.Dr. Nedime SERAKINCI, Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr. Fahriye ALTINAY, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ, Türkiye’den gelen ilgili kurum müdürleri, dekanlar, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Açılışta sırasıyla, Başbakanlık Engelli Hizmetler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay KİBRİT, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ ve Başbakan Ersin TATAR birer konuşma yaptı.

Prof.ŞANLIDAĞ; “Çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz”

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile KKTC 7. Engelsiz Bilişim Günlerini birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Prof.ŞANLIDAĞ; “Bizler, Üniversite mensupları olarak, Engelli kardeşlerimizin bilişim ve teknoloji hizmetlerinden yararlanarak sosyal hayatlarına, kamu kurum hizmetlerinden yararlanmalarına, eğitimlerine ve bilgiye erişimlerini artırmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz. 7. Engelsiz Bilişim Sempozyumunda bizzat aramızda bulunarak engelli kardeşlerimize gönülden destek veren başta Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ’a, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL’a , Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa AYDIN’a, ayrıca, KKTC Engelsiz Bilişim Sempozyumunu 7 yıldır aralıksız düzenleyen başta Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Başkanı öğretim üyesi Dr.Mustafa Özhan KALAÇ’a, KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay KİBRİT’e,Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr. Fahriye ALTINAY’a, Engelli Hakları İzleme Komite Başkanı Prof. Dr. Zehra ALTINAY’a ve Türkiyemizden gelerek Sempozyuma destek veren kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunar, başarılı bir sempozyum geçirilmesi inancımla hepinizi saygıyla selamlarım.” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Ahmet ATAÇ; “Yakın Doğu Üniversitesi Celal Bayar Üniversitesi’nin her zaman yanında”

Prof.  Dr. Ahmet ATAÇ’da bilimin ışığında insanı odak noktasını alan insanlık  tarihinde de medeni tarihinde de  insanlığı merkezini almış bir ecdadın torunu olarak bilginin bu alanda insanlığa, topluma nasıl yarar sağlayacağı bunu nasıl aktive edilebileceği bütün farkındalıkların oluşturulduğu bir üniversite  olma yolunda adım adım ilerlediklerini, bununla beraber Manisa Celal Bayar Üniversitesi engelsiz bir dünyanın temelini atan bir insanla bu alanda farkındalık oluşturmasında imkan tanımak adına teknolojiyi bu süreçte kullanabilen bir üniversite olduklarını ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin her zaman yanında olduğunu vurgulayarak teşekkürlerini iletti. Ayrıca ATAÇ, KKTC Başbakanı, protokol üyeleri ve katılımcıları Eylül 2020’de Manisa’da gerçekleştirilecek “Biltevt2020: Uluslar arası Engelsiz Bilişim 2020 Kongresi’ne davet etti.

Başbakan Ersin TATAR; “Engelli yaşama herkes adaydır. Sorumluluk bilinci içerisinde herkes birbirine yardımcı olmalıdır”

Başbakan Ersin TATAR ise, Bizler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde adı üstünde ‘Türk Cumhuriyeti’  bu önemli coğrafyada kendi insanlarımıza sahip çıkarken devletimiz halka hizmet ederken elbette ki engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, eşitlik temelinde bir vatandaş olarak bizlerle birlikte bu ekonomik mücadelede onları kazanabilmek için, onları ayırmamak için, onlara sahip çıkmak adına çeşitli çalışmalar çeşitli etkinlikler çeşitli mesajlar ve günün sonunda insan olmanın gereği ile bu zihniyetle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Konuşmaların ardından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL Başbakan Ersin TATAR’a günün anlamına ilişkin birer hediye takdim ettiler.

Açılıştan sonra yöneticiliğini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Mustafa Özhan KALAÇ’ın yaptığı “Türkiye’de Engelsiz Bilişim Çalışmaları” konulu panelde AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkan V. Dr. Deniz Çağlayan GÜMÜŞ, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yrd. Feyza GİZLİGİDER, Microsoft Türkiye Duygu KAYAMAN, , Engelsiz Bilişim Platformu Uzman Psikolojik Danışman İbrahim ELİBAL konuşmacı olarak yer aldılar.

Etkinliğin ikinci gününde Özel Eğitim Öğretmeni Berat ÇELİK ve BTE Derneği Başkanı Burcu YILMAZ tarafından 35 özel eğitim öğretmenine “Kodlama Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi.

Category: Genel