Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

“8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, Yakın Doğu Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile çevrimiçi olarak 25 Aralık 2020’de gerçekleştirildi.

8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, Yakın Doğu Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile çevrimiçi olarak 25 Aralık 2020’de gerçekleştirildi.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen etkinlik kapsamında düzenlenen oturumlarda Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde engellilere yönelik yürütülen bilişim teknolojileri ve hizmetleri alanında yapılan mevcut çalışmalar, yasal düzenlemeler, başarılı örnekler ve sorunlar anlatıldı.

Türkiye ve KKTC’den çok sayıda akademisyen, STK temsilcisi ve uzmanın katıldığı 8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri’nin açılış konuşmaları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanı Adına Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan KOÇ, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, KKTC Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komite Başkanı Ahmet AKDENİZ, Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Zehra ALTINAY ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ tarafından yapıldı.

Açılıştan sonra yöneticiliğini Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr. Fahriye AALTINAY’ın yaptığı “Türkiye ve KKTC’de Engelsiz Bilişim Çalışmaları” konulu panelde AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkan V. Dr. Deniz Çağlayan GÜMÜŞ, KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Melek KANLI konuşmacı olarak yer aldı.

Etkinlikteki diğer oturumlar ve konuşmacılar şu şekilde gerçekleşti:


Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hatice BEBİŞ’in yaptığı  “Sivil Toplum Örgütleri Faaliyetleri” konulu panelde   Uz. Günay KİBRİT, Refia ARI ve Melek ÇALUDA konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Dudu ÖZKUM tarafından yönetilen “Engelli Haklarının İzlenmesi” panelinde Uz. Emirali Evcimen, Doç. Dr. Nazım BURGUL ve Yrd. Doç. Dr. Kaan UYAR konuşmacı olarak yer aldı.

Doç. Dr. Behçet ÖZNAÇAR tarafından yönetilen “Projeler ve Hizmetler” otorumunda Uz.Ümran DUMAN, Uz. Menil ÇELEBİ ve Ali ULUSOY yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Etkinliğin kapanış oturumunda dinleyicilere “Türkiye ve KKTC’de Örnek Engelsiz Bilişim Uygulamaları” hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen DAĞLI tarafından yönetilen kapanış oturumunda Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu temsilcisi Prof. Dr. Gonca TELLİ, Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zehra ALTINAY, T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ve Engelsiz Beştepe’den Banu Türkuğur ŞAHİN ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre DAŞGIN konuşmacı olarak yer aldı.

Etkinlik katılımcıların iyi dilek ve temenileriyle sona erdi.

Etkinlik süresince, İşaret Dili Tercümanları Derneği üyesi Aziz KANDEMİR, Kübra Çolak DEMİR ve Sevil ULAŞIR tarafından işaret dili tercümesi gerçekleştirildi.

Category: Genel