Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

“Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım (BİLTEVT 2021) Uluslararası Engelsiz Bilişim 2021 Kongresi ve Engelsiz Bilişim Ödülleri 2021 Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

“Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım (BİLTEVT 2021) Uluslararası Engelsiz Bilişim 2021 Kongresi ve Engelsiz Bilişim Ödülleri 2021 Ödül Töreni 2 Eylül 2021 tarihinde Manisa Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde ve bir çok kurumun katkılarıyla gerçekleştirilen kongrenin sekretaryası Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından yürütüldü. Kongrede oturumlar yüz yüze ve çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Kongreyi destekleyen kurumlar: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Manisa Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Türkiye Bilişim Derneği, Otizm Dernekleri Federasyonu, Engelsiz Erişim Derneği, Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Sesli Betimleme Derneği, İşitme Engelliler Ve Aileleri Derneği, Ve İşaret Dili Tercümanları Derneği.

Kongrenin birinci gününde kongre açılışı ve ödül törenine, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü ve ÜAK Dönem Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, AÇSHB Engelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan Koç, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Baro Başkanı Ümit Rona, Anadolu Üniversitesi Rektör Yrd. ve Açık Öğretim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İbrahim Kaya, Sağlık Bakanlığı Çağrı Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Cihan Nişancı, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı Deniz Çağlayan Gümüş, Yükseköğretim Kurulu Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Nilay Kayhan, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Uzun, RTÜK Temsilcisi ve RTÜK Üst Kurul Uzman Yrd. Aylin Çam, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Murat Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu temsilcileri, kongreye destek veren kurum yetkilileri ve engelli vatandaşlar katıldı.

Kongrenin açılış konuşmaları, MCBÜ Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü ve ÜAK Dönem Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, AÇSHB Engelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan Koç ve Manisa Valisi Yaşar Karadeniz tarafından gerçekleştirildi.

Kongre açılışı,  Şevval Koç tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi sonrasında Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerine Engelsiz Bilişim Ödülleri’nin verilmesiyle sona erdi.

Üç gün boyunca düzenlenen farklı konu ve engel guruplarına ait 17 oturumda 15 yurtdışı olmak üzere 85 uzman konuşmacı bilgi ve tecrübelerini paylaşmışlardır. Akademik bildiri oturumlarında uygulamaya yönelik 25 akademik bildiri sunulmuşturş. Yüz yüze ve çevrimiçi gerçekleşen oturumlarda işaret dili ve İngilizce çeviri hizmeti verilmiş olup, engelsiz bilişim youtube kanalından canlı yayınlanmıştır.

Kongre kapsamında düzenlenmesi planlanan Erişilebiir Ders Materyali Hazırlama, Sesli Betimleme ve Web Erişilebilirlik atölye çalışmaları program yoğunluğu nedeniyle ekim 2021de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

ENGELSİZ BİLİŞİM ÖDÜLLERİ ‘2021

ENGELSİZ BİLİŞİM EĞİTİM ÖDÜLÜ

 • T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI, ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  “ÖZEL EĞİTİM ÇOCUK DERGİSİ”
 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
  “ENGELSİZ AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ”
 • MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
  “UZAKTAN EĞİTİMDE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR”
 • İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR EBA İÇERİK GELİŞTİRME EKİBİ
  “ENGELLİ BİREYLERDE -VARLIKLAR ARASI İLİŞKİLER- DİJİTAL UYGULAMASI” 

ENGELSİZ BİLİŞİM JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ

 • MANİSA YUNUSEMRE ŞEHİT FATİH KALU KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
  “GÖRME ENGELLİLER İÇİN DOKUNSAL EĞİTİM MATERYALLERİ VE SESLİ HARİTALAR PROJESİ”
 • AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
  “ERİŞİLEBİLİR KÜTÜPHANELER ÇALIŞTAYI EV SAHİPLİĞİ”

ENGELSİZ BİLİŞİM KAMU HİZMET ÖDÜLÜ

 • AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ENGELLİ VE YAŞLI HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  “DİJİTAL ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI”

 ENGELSİZ BİLİŞİM SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ ÖDÜLÜ

 • SESLİ BETİMLEME DERNEĞİ
  “BETİMLEME KUMBARASI PROJESİ”
 • İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ“
  “HAIREZMI – DAHA ERİŞİLEBİLİR BİR DÜNYA İÇİN YAPAY ZEKA PROJESİ”

ENGELSİZ BİLİŞİM ÖĞRENCİ PROJELERİ ÖDÜLÜ

 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  “UYARLANABİLİR ERİŞİLEBİLİR WEB SAYFASI EKLENTİSİ”
  NURBAHAR BORA, DANIŞMANLAR DOÇ. DR. ERSİN KARAMAN DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER KARAMAN
 • TORBALI KAZIMPAŞA ORTAOKULU
  GÜZELBAHÇE ALİ BAYIRLAR İLKOKULU
  “BİR KARDEŞLİK MASALI PROJESİ”

ENGELSİZ BİLİŞİM ÖZEL SEKTÖR ÖDÜLÜ

 • ALTERNATİF BANK
  “ENGELSİZ ALTERNATİF BANK”

ENGELSİZ BİLİŞİM WEB SAYFASI ÖDÜLÜ

 • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ – SARPER ARIKAN
  “UYGULAMA AKADEMİSİ”

Category: Genel