Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

“Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım (BİLTEVT 2022) Uluslararası Engelsiz Bilişim 2022 Kongresi ve Engelsiz Bilişim Ödülleri 2022 Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde ve bir çok kurumun katkılarıyla gerçekleştirilen kongrenin sekretaryası Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından yürütüldü. Kongrede oturumlar yüz yüze ve çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Kongreyi destekleyen kurumlar: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Manisa Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Türkiye Bilişim Derneği, Otizm Dernekleri Federasyonu, Oder Otizm Derneği, Engelsiz Erişim Derneği, Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Sesli Betimleme Derneği, İşitme Engelliler Ve Aileleri Derneği, Ve İşaret Dili Tercümanları Derneği.

Kongrenin birinci gününde kongre açılışı ve ödül törenine, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Ege Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa KAZAZ,  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kıvanç GÜNHAN, Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkan Yardımcısı Evren BAŞAR, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür V. Ali ODABAŞ, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Elmas Esra CECELİ, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı Dr. Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ, Sağlık Bakanlığı Çağrı Hizmetleri ve İletişim Dairesi Başkanı Cihan NİŞANCI, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yrd. Feyza GİZLİGİDER, YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi, Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun GÜLGEÇ, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Yahya ÇIKILI, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Uzun, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Genel Sekreteri Bora CANBULA, Marmara Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan ŞAHİN, Marmara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Vedat YURT, Manisa İl Milli Eğitim  Müdür Yardımcıları Fevzi YÜKSEL  ve Abdullah ÖLMEZ, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi M. Özhan KALAÇ, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu temsilcileri, kongreye destek veren kurum yetkilileri, Manisa engelli dernek başkanları ve engelli vatandaşlar katıldı.

Kongrenin açılış konuşmaları, MCBÜ Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan Kalaç, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Elmas Esra CECELİ ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü ve Prof. Dr. Ahmet Ataç tarafından gerçekleştirildi.

Kongre açılışı,  Şevval Koç tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi sonrasında Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerine Engelsiz Bilişim Ödülleri’nin verilmesiyle sona erdi.

Üç gün boyunca düzenlenen farklı konu ve engel guruplarına ait 16 oturumda 12 yurtdışı olmak üzere 62 uzman konuşmacı bilgi ve tecrübelerini paylaşmışlardır. Akademik bildiri oturumlarında uygulamaya yönelik 25 akademik bildiri sunulmuşturş. Yüz yüze ve çevrimiçi gerçekleşen oturumlarda işaret dili ve İngilizce çeviri hizmeti verilmiş olup, engelsiz bilişim youtube kanalından canlı yayınlanmıştır.

Engelsiz Bilişim Ödülleri 2022

ENGELSİZ BİLİŞİM JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ

 • TEKNOFEST: Engelsiz Yaşam Teknolojileri
  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı
 • Engelsiz CİMER
  T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

ENGELSİZ BİLİŞİM KAMU HİZMET ÖDÜLÜ

 • Millet Kütüphanesi
  T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi
 • Konuşan Kitaplık
  T.C. KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü
 • Engelsiz Kütüphane
  Aksaray Üniversitesi

ENGELSİZ BİLİŞİM EĞİTİM ÖDÜLÜ

 • “Kodlama Eğitimi”
  Ankara Anadolu Sağırlar Spor Kulübü Derneği
 • “Engelsiz Müzik Kütüphanesi Birimi”
  Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • “EgeDers: Ege Üniversitesi Öğrenme Yönetim Sistemi”
  Ege Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • EKPSS Kursları
  – Görme engelliler için IŞIK OL EKPSS Kursu Projesi
  – Sağırlar için SES OL EKPSS Kursu Projesi
  İstinye Üniversitesi

 ENGELSİZ BİLİŞİM SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ ÖDÜLÜ

 • “ENGELSİZ İLK YARDIM” PROJESİ
  Öğr. Gör. Mahmut BELER
  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Körcül Tarif Platformu Projesi
  Sarper ARIKAN, Akdeniz Üniversitesi

ENGELSİZ BİLİŞİM ÖĞRENCİ PROJELERİ ÖDÜLÜ 

 • Attention Dedectives/ Dikkat Dedektifleri Projesi
  Eskişehir Odunpazarı Mehmet Ali Yasin İlkokulu
  İzmir Güzelbahçe Ali Bayırlar İlkokulu
  Ankara Sincan Zümrüt Anaokulu
 • Yol Arkadaşım
  Defne CANOĞLU, Danışman: İbrahim KURU
  Antalya Bilim ve Sanat Merkezi

ENGELSİZ BİLİŞİM WEB SAYFASI ÖDÜLÜ

 • https://borfirbora.com/
  Bora FIRLANGEÇ
 • marmara.edu.tr
  Marmara Üniversitesi
Category: Genel