Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

Biltevt2020: Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Çalıştayı Sonuç Raporu Yayınlandı

Erişilebilir olmak her alanda önemlidir.  Bu bağlamda Türkiye’de tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak erişilebilirlik çalışmalarının planlı, programlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi ile uygulamalara hız verilmesi amacıyla TC Cumhurbaşkanlığı tarafından 9 Ocak 2020 tarihinde “2020 Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmiştir. Engellilerin bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında erişilebilirliğinin sağlanması, mevcut sorunların ve çözüm önerilerinin ortaya konularak bir yol haritasının belirlenmesi amacıyla “Biltevt2020: Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Çalıştayı” 17-19 Eylül 2020’de çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yaptığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştaya kamu kurumlarından, üniversitelerden, engelli ve bilişim alanında faaliyet gösteren STK’lardan ve özel sektörden çok sayıda uzman katılım göstermiştir. Çalıştayda gerçekleştirilen tüm konuşmalar internetten ve işaret dili tercümesi eşliğinde canlı olarak yayınlanmıştır. Çalıştay “T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü”, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi” ve “Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu” işbirliğinde gerçekleşmiştir.

Çalıştayımızın gerçekleşmesine katkı veren ve bizleri yalnız bırakmayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ ve AÇSHB Engelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan KOÇ’a, bizlerle değerli bilgilerini paylaşan tüm konuşmacılarımıza, moderatörlerimize, raportörlerimize ve katılımcılara teşekkürlerimizi sunarız.

Biltevt2020: Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Çalıştayı Sonuç Raporu

Category: Genel