Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

Engelsiz İzmir Kongresi – Engelsiz Bilişim Günleri 2013

engelsizizmirgenel00ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNLERİ

Engelsiz İzmir Kongresi
www.engelsizkongre.org

İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1 ve 2 Nolu Holler

ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNLERİ

Engelsiz İzmir Kongresi

Celal Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yaptığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu, 31 Ekim 2013- 3 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenen Engelsiz İzmir Kongresi’nde “Engelsiz Bilişim” özel oturumu ve kongre süresince (4 gün) stant çalışması gerçekleştirmiştir.

Engelsiz Bilişim Oturumları

Düzenlenen Engelsiz Bilişim oturumlarında alanında uzman kişiler tarafından engelliler ve engellilere yönelik bilişim olanaklarıyla ilgili önemli bilgiler sunuldu.  Oturum başkanlığını Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret KAVZAK’ın yaptığı birinci oturuma konuşmacı olarak Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Mustafa Özhan KALAÇ, TBD Yönetim Kurulu Üyesi Levent KARADAĞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden  Yrd. Doç. Dr. Burak KARABEY katılmıştır. Oturumda konuşmacılar tarafından engeli bireylere yönelik bilişim çalışmaları, engellilere bilişimle istihdam fırsatları ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için bilişimin önemi konuları hakkında önemli bilgiler verildi.

engelsizizmirgenel0

Oturum başkanlığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Mustafa Özhan KALAÇ’ın yaptığı ikinci oturuma konuşmacı olarak İşaret Dili Uzmanı Hasan Hüseyin KORKMAZ ve YGA temsilcisi Tülin YÜCEL katılmıştır. Oturumda işaret diliyle bilişim hizmetleri ve YGA Hayal Ortağım Projesi hakkında da bilgi paylaşımı yapılmıştır.

engelsizizmirgenel1

 

engelsizizmirgenel3

Stant Çalışmaları

Kongre süresince Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu standında, Türkiye Engelsiz Bilişim Patformu’nun ve Celal Bayar Üniversitesi’nin tanıtımı yapıldı. Stant çalışmasında CBÜ Kırkağaç MYO, CBÜ Sağlık YO ve CBÜ İİBF öğrencileri görev yaptılar.

Stant çalışması kapsamında ayrıca anket çalışması ve katılımcılarla röportajlar gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen anket çalışması,  engellilerin bilişim olanaklarından ne derece yararlanabildiklerini tespit etmek ve engelli bireylerin kendilerine yönelik bilişim alanında gördükleri eksiklikleri değerlendirmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan röportajlarda katılımcılar ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyon ekibi Engelsiz İzmir Kongresi hakkındaki düşüncelerini, engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmak için yapılabilecek çalışmalar hakkındaki fikirlerini dile getirme imkanı buldu.

engelsizizmirgenel2

Etkinlik Resimleri (Facebook Albümü)

ENGELSİZ BİLİŞİM OTURUMLARI

31 Ekim 2013

15:20-17:30 – Salon 2

 ENGELSİZ BİLİŞİM PANELİ -1-

 15:20-16:25

Oturum Başkanı

Fikret KAVZAK Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

“Engelsiz Bilişim Çalışmaları”,

Mustafa Özhan KALAÇ- Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü, Celal Bayar Üniversitesi

“Engellilere Bilişimle İstihdam Fırsatları”,

Levent KARADAĞ -TBD Yönetim Kurulu Üyesi

“Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilerde Bilişimin Önemi”

Yrd. Doç. Dr. Alev GİRLİ, Yrd. Doç. Dr. Burak KARABEY – Dokuz Eylül Üniversitesi

ENGELSİZ BİLİŞİM PANELİ -2-

 16:35-17:35

Oturum Başkanı

Mustafa Özhan KALAÇ – Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü, Celal Bayar Üniversitesi

İşaret Diliyle Bilişim Hizmetleri: İŞARET ADAM

Hasan Hüseyin KORKMAZ, İşaret Dili Uzmanı

YGA Hayal Ortağım Projesi

Tülin YÜCEL – YGA