Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

Engelsiz Yaşam Fuarı – Engelsiz Bilişim Günleri 2018 Gerçekleştirildi

Eğtim sonunda belge alanların toplu fotoğrafı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yürüttüğü Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu’nun düzenleyicileri arasında yer aldığı Engelsiz Yaşam Fuarı 2018, çok sayıda belediye, firma ve üniversitenin engelli birimlerinin katılımıyla 29 Kasım – 2 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Engelsiz Yaşam Fuarı kapsamında, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla gerçekleştirilen Engelsiz Bilişim Günleri 2018’de stant faaliyetleriyle hem üniversitemizdeki engellilere yönelik faaliyetler hem de engelsiz bilişim çalışmaları hakkında ziyaretçilere bilgiler verildi. Ayrıca diğer katılımcılarla ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Özhan KALAÇ’ın yöneticiliğini yaptığı “Engelliler ve Medya Paneli”nde NTV Radyo Engelsiz – Sıradışı Hayatlar program yapımcısı ve sunucusu Ayhan AKTAŞ, Sosyal Medya Uzmanı ve Konuşma Motivasyoncusu Serhat ERÖNAL ve Özel Eğitim Öğretmeni İbrahim ELİBAL konuşmacı olarak yer aldı. Panelistlere teşekkür belgeleri TBD İstanbul Şubesi YK Üyesi Levent KARADAĞ tarafından verildi.

“Engelsiz Bilişim Günleri” nin ikinci gününde Türkiye’de ilk defa yaptığımız ve yaygınlaşması için bundan sonra çaba harcayacağımız Özel Eğitim Öğretmenlerine yönelik olarak Kodlama Eğitimi düzenlendi. Eğitim, platformumuz adına özel eğitim öğretmeni Muzaffer Adak ve MakerKamp adına Ahmet Kemal Yıldız tarafından verildi. MCBÜ Bilişim Topluluğu öğrencilerimizde atölye çalışmasına yardımcı oldular. Eğitime farklı illerden 20 özel eğitim öğretmeni katıldı. İlk aşamada sınıf ortamında , ikinci aşaması atölye olarak gerçekleştirilen eğitimde katılımcılara Algoritma – Kodlamaya Giriş – Scratch anlatıldı. Eğitim sonunda tüm katılımcılara ve eğitmenlere Katılım Belgeleri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ tarafından takdim edildi.

Category: Genel