Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

Erişilebilir Ders Materyali Eğitim Semineri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (ZBEÜ) “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında “Erişilebilir Ders Materyali Eğitim Semineri” gerçekleştirildi.

ZBEÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğünün Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği seminere, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, akademik ve idari personel katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, dünya genelinde engellilerin yaşamsal aktivitelerinin kısıtlanmasını önlemek için tüm kurumlara, özellikle de üniversitelere önemli görevler düştüğünü vurguladı. Prof. Dr. Bakkal, ZBEÜ’nün 2018 yılından itibaren Engelsiz Bayrak Ödülleri kapsamında 14 Turuncu Bayrak (Mekânda Erişim), 4 Yeşil Bayrak (Eğitimde Erişim), 2 Program Nişanına sahibi olduğunu ifade etti. 2023 yılında YÖK tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında ZBEÜ’nün toplam 11 bayrak ödülü kazanarak Türkiye’deki 95 üniversite arasında 5. olduğunu belirten Prof. Dr. Bakkal, “Engelsiz Üniversite” olma yolunda kararlılıkla ilerlediklerini vurguladı. Prof. Dr. Bakkal, seminerin düzenlenmesinde emeği geçen Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Hakan Kalyon’a, koordinatörlük üyelerine ve MCBÜ öğretim elemanlarına teşekkürlerini sundu.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu koordinatörü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi M. Özhan Kalaç’ın genel erişilebilirlik sorunları ve çözüm önerileriyle başlayan seminer, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Manisa Teknik Bilimler MYO Bilgisayar Teknolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Barış Çukurbaşı’nın Microsoft Word ve Excel’deki erişilebilirlik sunumuyla devam etti. Sonrasında ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Murat Kılınç’ın Microsoft PowerPoint ve Outlook’daki erişilebilirlik sunumuyla seminer sona erdi.

Category: Genel