Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

CEBIT-Engelsiz Bilişim Günleri 2012 Raporu

Avrasya’nın bir numaralı Bilgi, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji zirvesi, 29 Kasım – 2 Aralık 2012 tarihlerinde ilk kez CNR Expo Center’da gerçekleşti.

Fuar ve Zirve, 29 Kasım – 2 Aralık 2012 tarihleri arasında 10 bakanı ağırladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım CeBIT Bilişim Eurasia 2012’nin açılışını gerçekleştirdi. Fuar süresince, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Bakanları Hamza Ersan Saner, Sunat Atun, Hüseyin Özgürgün, Polonya Ekonomi Bakanlığı Bakan Müsteşarı Darıusz Bogdan ve Polonya Yönetim ve Sayısallaştırma Bakanlığı Bakan Müsteşarı Malgorzata Olszewska organizasyona katılan devlet yetkilileri arasındaydı.

CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi’nin Uluslararası CeBIT Partneri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiydi. Bu ortaklık, bilişim ve iletişim teknolojileri alanında Kuzey Kıbrıs’ta yatırım ya da işbirliği yapmak isteyen tüm ulusal ve uluslararası şirketlere önemli bir fırsat sundu.

Fuarı ziyaret eden ülkelerin sayısı bu yıl 85’ten 93’e yükseldi. Ağırlanan satın alma heyetlerinin çoğunluğu Orta Doğu, Afrika ve komşu ülkelerden geldi. Aynı zamanda, iş heyetlerine özel bir eşleştirme alanı sağlanarak fuar katılımcılarıyla B2B görüşmeler yapma olanağı tanındı.

Bu yıl 13.’sü düzenlenen Avrasya’nın Bilişim, Teknoloji, İletişim ve Haberleşme Platformu, CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi’nde “Engelsiz Bilişim Günü Etkinlikleri”ne yoğun ilgi ve destek vardı.

Sekretaryasını Celal Bayar Üniversitesi’nin yaptığı Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu ve TBD İstanbul Şubesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında 1 Aralık 2012 günü boyunca Engelsiz Bilişim konulu panel ve sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi İşbirliğiyle bilişim firmalarıyla anket çalışması yapıldı.

CEBIT – Engelsiz Bilişim Günü Etkinlikleri açılışında konuşan Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özhan KALAÇ konuşmasında “Türkiye`de engelli birey oranı yüzde 12.29 olarak tespit edilmiş olup, buna göre 8.5 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel özürlülerin oranı yüzde 2.58 iken (yaklaşık 1.8 milyon), süreğen hastalığı olanların oranı ise yüzde 9.70`dir (Yaklaşık 6.6 milyon). Türkiye Özürlüler Araştırması Temel Göstergeleri incelendiğinde, Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ve zihinsel engelli nüfusun yüzde 36 sı okuma yazma bilmemektedir. Sadece yüzde 4 yüksekokul mezunudur.

Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ve zihinsel özürlü nüfusun işgücüne katılma oranı ise sadece yüzde 21.71 dir. Yani engelli bireylerin eğitim seviyeleri düşük ve sosyo-ekonomik hayatın dışındadırlar. İşte bu noktada bilişim teknolojileri ve hizmetleri engelli vatandaşların sosyo-ekonomik hayata katılabilmeleri ve eğitim hizmetlerinden yararlanabilmeleri açısından oldukça önemli bir araçtır. Bu alanda başta devlet kurumlarımız olmak üzere, üniversitelerin, STK ların ve özel sektörün ciddi çalışmaları vardır. Ancak halen ortak bir veri tabanı olmaması, bilişim teknolojilerinde kullanılabilirlik ve erişilebilirlik problemleri bulunması, bu alandaki bilişim teknolojilerinin yetersiz ve pahalı oluşu, yapılan başarılı uygulamaların yerelde kalması ülke geneline yaygınlaştırılamaması gibi ciddi sorunlar vardır. Bu sorunların çözümü için mutlaka devlet kurumları başta olmak üzere tüm kurumların işbirliği içinde hareket etmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması gerekmektedir. Bu etkinliğin düzenlenmesine imkan veren herkese ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu destekçilerine teşekkür ederiz. Onların desteğiyle engelsiz bilişim çalışmalarımız artarak devam edecektir.” dedi.

TBD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karadağ ise yaptığı konuşmada “Bilişim teknolojileri ve internet son yıllarda önemli hızla gelişmektedir. Özellikle bilişim alanında yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç var. Artık bilişimle ilgili birçok yeni meslek oldu. Diğer taraftan bilişim sayesinde bir çok işte artık evden yapılmaya başlandı. Bizler bu engelli insanlarımızı bu yeni istihdam alanlarına kaydırabiliriz. Böylece ekonomiye de katkı sağlayabiliriz. Örneğin neden Türkiye çağrı merkezlerinin merkezi olmasın. Buralarda çok rahatlıkla engelli bireyler istihdam edilebilir. Bilişim tezgahları diyorum ben. Web tasarım, görsel tasarım konularında engelli vatandaşları yetiştirelim. Çünkü gerçekten bu konularda imkan tanındığında çok yetenekliler. Bunun çok güzel örneklerini gerçekleştirmiş olduğumuz projelerde gördük. TBD’nin bu yönde çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Etkinlik Oturum Başkanlığını Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve YÖK Özürlü Öğrenci Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL’un yaptığı, Dünya Engelliler Birliği Başkan Yardımcısı Necdet ÖZTÜRK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ASP Uzmanı Burcu AYHAN, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Celal Bayar Üniversitesi Mustafa Özhan KALAÇ, BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığı Uzmanı Gönül GÜLER, Türk Telekom yetkilisi Ceyhun GÖCENOĞLU’nun konuşmacı olarak katıldıkları Engelsiz Bilişim Paneli gerçekleştirildi.

Etkinlik öğleden sonra gerçekleştirilen ve daha çok engellilere yönelik bilişim uygulamalarının anlatılığı “Engelsiz Bilişim Fırsatları” oturumlarıyla tamamlandı.

 

Salon Programı

SAAT

AKTİVİTE

10:00 – 10:40 ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNÜ
10:00 – 10:40 Açılış Konuşmaları
• Levent KARADAĞ – TBD İstanbul Şubesi YKB
• Mustafa Özhan KALAÇ – Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü
10:45 – 12:30  Engelsiz Bilişim Paneli
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL
Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi – YÖK Özürlü Öğrenci Komisyonu Üyesi
Konuşmacılar:
• Serhat ÖZEREN – Ulaştırma Denizlicilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı
• Burcu AYHAN – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ASP Uzmanı
• Mustafa Özhan KALAÇ – Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü – Celal Bayar Üniversitesi
Prof. Dr. Hafize KeserAnkara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi BÖTE Bölümü Bölüm Başkanı
• Gönül GÜLER – BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığı
• Türk Telekom Yetkilisi *
12:30 – 13:30 Öğle Arası
13:30 – 15:30 Engelsiz Bilişim Fırsatları (I. Oturum)
Oturum Başkanı: Yusuf ANDİÇ – Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu
• Engellilere Yönelik Sosyal Medya ve E-Ticaret
Levent KARADAĞ
• E-Ticaret Girişimciliği
Serkan HACIÖMEROĞLU – Neticaret – Sosyal Medya Müdürü
• Microsoft Yazılım Geliştirme
Hasan ÖZDEMİR – Microsoft Türkiye Yazılım Uzmanı
• İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Engellilere Yönelik Teknolojik Uygulamalar
Mehmet Necip ERTAŞ – İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Trafik Müdürü
15:30 – 16:00 Ara
16:00 – 17:30 Engelsiz Bilişim Fırsatları (II. Oturum)
Oturum Başkanı: Fikret KALFAOĞLU– TBD İstanbul Şubesi AB ve Kurumsal İlişkiler Koordinatörü• Zihinsel Engelliler ve BilişimHacer Gürsul –Türk Anneler Derneği Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü
• BAK-GÖR-DUY Programı
Prof. Dr. Ahmet Konrot – Ozan Konrot –
KONROT İletişim Bilişim Özel Eğitim Öğretim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Mobil Hukuk
Mert ÇİFTÇİ – ADVOKAT AŞ
• Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik Testleri
Mustafa DALCI – Userspots
• Görme Engellinin İstihdamı ve Eğitiminde Jaws For Windows Ekran Okuyucu Programın Yeri ve Önemi
Adem VURAL – Braille Teknik
• Switch ile Ağır Engel Guruplarının Bilişim Teknolojilerine Erişimi
Mehmet Salih Eren– MS Bilgisayar Ltd.