Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

“II. Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı” T.C. Cumurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde Gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ev sahipliğinde 16-17 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekeştirilen “II. Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı”, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile düzenlendi.

Sekretaryasını Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu yürüttüğü ve hibrid (yüz yüze ve çevrimiçi birlikte) olarak gerçekleştirilen çalıştayın açılışına protokol, kamu kurum temsilcileri, akademisyenler ve STK temsilcilerinin yoğun katılımı oldu.Etkinliğin açılış konuşmaları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Dönem Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk ALDEMİR, Kültür ve Turizm Bakanlığı KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdüdürü Ali ODABAŞ ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Mahmut KAZAN tarafından yapıldı.

Konuşmaların ardından Yanık, 2022 yılında Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarınca denetimleri tamamlanan ve Erişilebilirlik Belgesi alarak Erişilebilirlik Logosu kullanmaya hak kazanan üniversite, halk kütüphanesi ve belediye kütüphanesi olmak üzere 16 kütüphaneye erişilebilirlik logolu bayraklarını verdi.

Protokol üyeleri ve bayrak alan kurum yetkililerinin çekildiği toplu aile fotoğrafı sonrası ASHB Bakanı Yanık, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ ve protokol üyeleri Çalıştay Düzenleyicisi Kurumların Stantlarını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Çalıştay, oturum başkanlığını Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ’ın yaptığı ve ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı Dr. Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Kütüphaneler Daire Başkanı Ahmet ALDEMİR, KTB Telif Hakları Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler ve Eğitim Birimi Koordinatörü Belgin ASLAN ve YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yahya ÇIKILI’nın konuşmacı olduğu açılış paneliyle devam etti. (izlemek İçin: https://www.youtube.com/watch?v=7MglRtHoPAg)

Oturum Başkanılığını  Prof. Dr. Sacit ARSLANTEKİN (Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı) yaptığı  “İyi Uygulama Örnekleri 1” oturumunda “Millet Kütüphanesi Engellilere Yönelik Faaliyetler” konulu sunumuyla Lütfü KILINÇ ( Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü Kütüphaneler Daire Başkanlığı), “Kütüphanecilikte Yeni Yaklaşımlar” konulu sunumuyla Lokman AYVA (BEYAZAY Genel Başkanı), “Konuşan Kitaplık” sunumuyla Hatice ALTIHAN (KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Kitap Dışı Materyal Koleksiyonu Şube Müdürü) ve “Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)” sunumuyla Dr. Engin YILMAZ (Boğaziçi Üniversitesi GETEM Koordinatörü) konuşmacı olarak yer aldılar. (İzlemek için: https://youtu.be/0YqkkDNwc5c)

Oturum başkanlığını Dr. Öğr. Üyesi LEYLA KANIK (Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi) tarafından yapılan “İyi Uygulama Örnekleri 2” oturumunda “İstanbul Üniversitesi-Engelsiz Bilgi Merkezi” sunumuyla Mustafa ÖZYÜREK (İstanbul Üniversitesi ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi Koordinatörü), “Engelsiz Müzik Kütüphanesi” sunumuyla Gülbahar URHAN (Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü), “Erişilebilir Dijital Matematik Kütüphanesi Projesi” sunumuyla Oğuz Akkaya ve Seda Sevinç (Eğitimde Görme Engelliler Derneği) ve “İlk Erişilebilir Belgeli Kütüphane: Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi” sunumuyla Nurperi AK (KTB Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü) konuşmacı olarak yer aldılar. (izlemek İçin: https://youtu.be/M-_p2l9tYuU)

Birinci günün son oturumunda Mustafa DEMİRCİ “Yeni Teknolojiler” başlıklı konuşmasıyla dinleyicilere erişilebilir kütüphaneler alanında yeni teknolojiler hakkında bilgiler verdi. (İzlemek için: https://youtu.be/hkHfxmY3jMo)

Çalıştayın ikinci günü gerçekleştirilen grup çalışmalarında 70 kişi yüz yüze 100 kişi ise çevrimiçi olarak katıldı ve görüşlerini paylaştı.

Çalıştay Grubu (Yüz Yüze 1) Moderatör: Doç. Dr. Mustafa BAYTER – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Raportörler: Merve GEDİK, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Merve ATABEY CÖMERT, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü

Çalıştay Grubu (Yüz Yüze 2) Moderatörler: Dr. Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ – ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı, Doç. Dr. Ahmet ALTAY-Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı

Raportörler: Sumeyra Uçar, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Hilal Taşçı, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü

Çalıştay Grubu (Çevrimiçi 1) (MS Teams) Moderatör: Banu Türkuğur ŞAHİN – Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı – Uzman Raportör: İrem Duygu TOPTAN – ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Çalıştay Grubu (Çevrimiçi 2) (MS Teams) Moderatör: Mustafa ÖZYÜREK – İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi Koordinatörü Raportör: Seda ÜNAL – ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Çalıştay oturumlarıyla eş zamanlı olarak ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şehir Plancısı Tuba SAYAN  ve ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü – Y.Peyzaj Mimarı Gamze FEYZİOĞLU tarafından “Erişilebilirlik”, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Canan AKTAŞ tarafından “Engellilerle İletişim” konularında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı halk kütüphaneleri personeline yönelik olarak çevrim içi eğitim seminerleri düzenlendi. Seminerlere 765 kütüphaneci katıldı.

Çalıştay Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ, ASHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı Dr. Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ, KTB Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Kütüphaneler Daire Başkanı Ahmet ALDEMİR, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü Kütüphaneler Daire Başkanlığından Lütfü KILINÇ ve ADÜ Kütüphane ve Dökumantasyon Daire Başkan V. Öğr. GörH.Gül BOZKURT tarafından gerçekleştirilen kapanış oturumu ve aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi. (İzlemek için: https://youtu.be/6rApAzLxKOw)

Etkinliğe ait tüm görseller için facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Category: Genel