Engelsiz Bilişim - Bilişimle Engelleri Kaldırıyoruz…

XI. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri Gerçekleştirildi.

XI. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu iş birliği ile Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde YDU İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

11 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen etkinlik açılışına KKTC Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, T.C. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana KİBAR, Yakın Doğu Üniversitesi Rektöri Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ,  MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet ÇETİN, Girne Üniversitesi Rektör Yarcımcısı Prof. Dr. Gökmen DAĞLI, MCBÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Emriye AY, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erhan ELİBOL, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Özhan KALAÇ, KKTC Cumhurbaşkanlığı – Engelliler Komite Başkanı Ahmet AKDENİZ, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü  ve Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahriye Altınay ve Prof. Dr. Zehra ALTINAY, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, dekanlar, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Bu yıl on birincisi düzenlenen etkinliğin açılışında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana KİBAR, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi  Dr. Mustafa Özhan KALAÇ, KKTC Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet AKDENİZ ile Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zehra ALTINAY birer konuşma yaptılar.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, engelsiz bilişim günlerinde yaptığı konuşmada, etkinliğin; farkındalık, duyarlılık ve engelli bireylerin daha kolay hizmetler alabilmesi için önemli olduğuna dikkat çekti.

Tatar, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ve onları sosyal hayatın içinde tutarak, erişim sağlayacakları çalışmaları selamladığını ifade etti.

Günümüzde teknolojideki gelişmelerden dolayı engellerin daha kolay aşıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, engelli bireyler konusunda yasal düzenlemeler yapıldığını ve reformların gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, eşi Sibel Tatar’ın öncülüğünde Cumhurbaşkanlığı çatısı altında oluşturulan Engelliler Komitesi’nde Özel Eğitim Yasası konusunda çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaklaşık 6 bin 500 engelli vatandaşın engelleri aşması ve topluma kazandırılması için uğraş verildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Devletin imkanları kullanılarak engelleri aşmak gerekir. Hayatın dokunduğu her alanda engelleri görmeliyiz. Engelliler en değerli ve önemsenmesi gereken vatandaşlarımızdır onları ihmal edip görmezden gelemeyiz” dedi.

Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat depreminde birçok insanın engelli durumuna düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu insanların yanlarında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkürlerini sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise konuşmasına “Engelsiz Bilişim Günleri; içeriği ve toplumsal olarak üstlendiği işlevinin yanı sıra; uzun soluklu kurumlararası iş birliklerinin sonuçlarını göstermesi açısından da son derece önemli” vurgusu ile başladı.

Engelsiz bilişim günlerinin; toplumun her bireyinin bilgiye erişim hakkını güvence altına alarak ve engellerin aşıldığı bir dijital ortam oluşturulmasını hedeflediğini hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Bu bilimsel vizyon toplantısının oluşturduğu farkındalık ve elde edilen sonuçlar, engelli bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişiminde önemli ilerlemelere neden oldu. Ancak, aşılması gereken birçok engel ve kat edilmesi gereken önemli bir yol olduğunun da farkındayız” dedi.

Engelsiz bilişimin; fiziksel, duyusal veya bilişsel engellere sahip bireylerin, bilgisayar ve internet gibi teknolojik kaynaklara etkin bir şekilde ulaşabilmesini sağlamak amacıyla tasarlanan yöntemler ve uygulamalardan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Engelli bireylerin eğitim, istihdam ve sosyal yaşama katılımındaki engelleri azaltarak, toplumun her kesiminin bilgiye eşit şekilde ulaşmasını ve eşitsizliklerin azaltılmasını amaçlıyoruz” dedi. “Engelsiz bilişim, sadece bir etik sorumluluk değil, aynı zamanda toplumsal adalet ve eşitlik için kritik bir öneme sahiptir” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Bilim dünyasını sivil toplum kuruluşları ve kamu görevlileri ile bir araya getiren bu anlamlı vizyon toplantısında ele alınacak konuların; engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak somut sonuçları olacağına eminim” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana KİBAR  “Engelsiz Bilişim, teknolojinin ve bilginin herkes için erişilebilir ve kullanılabilir olması anlayışını hayata geçiren önemli bir etkinliktir” ifadelerini kullandı.

Engelsiz Bilişim günleri kapsamında birçok bilgi paylaşımının olduğunu ve farkındalık oluşturulduğunu belirten Prof. Dr. Rana Kibar, “Bugün, ulaşım, eğitim, sağlık, sosyal yaşam gibi çeşitli alanlarda, özellikle engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı zorlukları anlamak ve bu zorluklara yönelik bilişim alanındaki çözümleri değerlendirmek amacıyla bir araya geldik. Bu etkinlik, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak, günlük hayatta karşılaştıkları engelleri aşmak ve dijital dünyada eşit fırsatlar sunmak için geliştirilen projeleri inceleme ve paylaşma fırsatı sunuyor” dedi.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi  Dr. Mustafa Özhan KALAÇ’ın konuşmasında “Bu yıl Engelsiz Bilişim Günleri’ni KKTC’de 11’inci kez düzenliyoruz. Bu süreçte, birlikte birçok tecrübe edinerek ve bilgi paylaşımı konusunda önemli çalışmalara imza attık. Gelinen bu noktada, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin rolü büyük. Gelecekte de birlikte birçok çalışmaya imza atarak, engelleri kaldırmak için bilişimle ilerlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bilişim teknolojilerinin öneminin, son yıllarda yaşanan pandemi ve doğal afetler ile bir kez daha kanıtlandığını vurgulayan Dr. Mustafa Özhan Kalaç, bu önemin engelli bireylerde çok daha önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Kalaç, “Mekansal erişilebilirlik faktörlerinin yanı sıra, engelli öğrencilerin bilgiye erişim noktasındaki zorluklar da önemli ölçüde ön plana çıkıyor. Bu sebeple; Türkiye’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle üç yıldır Erişilebilir Kütüphaneler çalışmaları yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı. Dr. Mustafa Özhan Kalaç, “Özellikle Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı konusunda ve deprem eğitimleri konusunda Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğinde 2024 yılında benzer çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet Akdeniz ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın öncülüğünde ve eşi Sibel Tatar’ın girişimleri ile Cumhurbaşkanlığında Engelliler Komitesi kurulduğunu belirtti. Ahmet Akdeniz, konulara engelli birey gibi yaklaşıp çözüm ürettiği için Sibel Tatar’a teşekkür etti. Akdeniz,  “2013 yılından beri, paydaşlarından biri olduğumuz Engelsiz Bilişim Günleri ile engelli bireylerin hayatlarına etki etmek amacıyla empatiden öteye geçtik. Bugün, engelli bireylerin hayata dahil oldukları ve yaşamlarını kolaylaştırmak için önemli gelişmeleri yakından takip ediyor ve gereken uygulamaları hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi. “Elde ettiğimiz başarıları bilimsel yöntemlerle ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkılarıyla destekleyerek, 6500 engellinin hayatına olumlu etki sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Ahmet Akdeniz, “Bizler her zaman, engelli bireylerin devlet nezdinde kendiyle ilgili kararlara erişebilir olmalarını istedik ve hedefimize ulaştık. Engelsiz Bilişim günlerinin en büyük faydalarından biri de ilgili paydaşları bir araya getirerek sorunlara ortak çözüm bulabilmektir” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay konuşmasına, Engelsiz Bilişim günlerinin; samimiyet, paydaşlık duygusu ve iş birliği ile gerçekleştiğini vurgulayarak başladı.

“Eğitimciler olarak engelli öğrencilerimizin sesi olma sorumluluğuyla tüm uygulamaları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Engelsiz Bilişim günlerinin en önemli işlevlerinden biri engelli vatandaşlarımızın sesini yükseltmek” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Zehra Altınay, “Engelsiz Bilişim günleri ile eğitimciler, teknoloji uzmanları ve engelli vatandaşlar arasında etkileşimi artırarak, bilişim alanında daha erişilebilir ve katılımcı çözümler geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi veTürkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ’ın yaptığı “Türkiye’de Başarılı Engelsiz Bilişim Çalışmaları” oturumunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erhan Elibol, Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Yöneticisi, TEBP İstanbul Temsilcisi Duygu Kayaman,  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Engelsiz Çeviri Kurucu / CEO Doç. Dr. Özer Çelik konuşmacı olarak yer aldılar.

XI. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri düzenlenen “KKTC’de Engelsiz Bilişim Çalışmaları Süreci”, “SKA Çalışmaları ve Engelsiz Bilişim” ve “KKTC Engelsiz Bilişim Çalışmalar” oturumları ile sona erdi.

Diğer etkinlik görsellerine facebook sayfamızdan erişebilirsiniz.
Albüm

Category: Genel